vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

FETÖ İLE MÜCADELE


Bu makale 2019-08-23 22:40:52 eklenmiş ve 43 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

FETÖ, ABD adına Türkiye’de yıkıcı faaliyet yürütmüş ve devlete sızma konusunda da oldukça mesafe almış bir örgütlenmedir. Hanefi Avcı, örgüt için şöyle yazıyor: “Karşı karşıya olduğumuz durum, hukuken yanlış yapılan birkaç işlemden ibaret değildir ya da birkaç polisin hatası veya birkaç hâkim ve savcının hukuku yanlış uygulaması veya taraflı davranışı değildir. Olay bir örgütün, cemaatin devlet içerisindeki elemanları vasıtasıyla yürüttüğü örgütsel bir faaliyettir, karşımızdaki kişiler polis, hâkim ve savcı değil, örgütün/cemaatin elemanlarıdır.” (Hanefi Avcı,Haliç’te Yaşayan Simonlar. S:584.)

            FETÖ, daha önce de devlet içine sızmış, devlet desteği sağlamış olsa da büyük bir güç sahibi olamamıştır. Ancak , AKP iktidarı ile devlet içinde hızla yükselmiş ve devleti önemli ölçüde ele geçirebilmiştir. BOP eş başkanlığı döneminde örgüt kollanmış, mensuplarının ordudan atılması engellenmiştir. FETÖ, ordu, emniyet ve yargıda güç kazanması ile Ergenekon diye adlandırılan kumpas davalarını sürdürmüş ve devletin direnme gücünü kırmaya çalışmıştır. Tabi FETÖ’nün asıl patronu ABD’dir.

            Ancak, açık olarak söylemek gerekir, AKP’nin geçmişte FETÖ’ye verdiği destek, kollama ve işbirliği kabul edilemez.

            Ancak zaman içinde AKP FETÖ’ye tavır almaya başlayınca, FETÖ zora düştü. Uzun bir çatışma dönemi yaşandı, zayıflayan FETÖ oldu.ABD’nin talimatları doğrultusunda,AKP ile çatışan FETÖ 15 Temmuz 2016 darbe girişimi ile devlete silah çekti, ancak başarısız olunca ezildi. 20 Temmuz 2016’da ilan edilen OHAL ile bu casus örgüt etkisiz hale getirilmiş oldu. Ancak, asıl ezilen ABD’nin devlet içine yerleştirdiği casuslarıdır.

                        FETÖ ile mücadele iki şekilde ele alınmalıdır.

            Birincisi, örgüt militanlarının etkisizleştirilmesi ve cezalandırılmasıdır. Bu mücadele başarılı oldu demek gerçekçi olacaktır. FETÖ artık etkisini yitirmiştir. Basında, devlet içinde gücü önemli ölçüde azalmış, siyasete etkisi kalmamıştır. Ancak siyasi ayak diye ifade edilen AKP’nin üst düzey yöneticileri anlamında mücadele sıkıntılıdır, kısa zamanda siyasi ayakta etkisizleştirilmelidir.

            İkincisi ve asıl önemlisi,  bu tür örgütlenmelerin hayat bulacağı ortamı ortadan kaldırmaktır. Bu ortam da Cumhuriyet Türkiyesi olacaktır. Yaşadığımız FETÖ tertipleri ve darbe girişimi milletimize ve AKP’ye öğretmiş olmalı dini siyasete alet etmek bizi felaketlere sürüklüyor.

            FETÖ ve benzeri dini siyasete alet eden örgütlenmelerin hayat bulduğu ortamların yok edilmesi zorunludur. Ancak uzun zaman alacağı unutulmamalıdır.

Atatürk’ün önümüze koyduğu ve anayasamıza uygun olarak din ile dünya işlerini ayıran bir eğitim uygulayarak, cumhuriyete bağlı kuşaklar yetiştirebilirsek bu mücadeleyi kazanmış olabiliriz.

Toplum hayatımızda da herkes inancında serbesttir, inanç herkesin gönlündedir. Devlet her inanca eşit dini hizmet vermeli, ancak insanların inancı bir ayırım nedeni olarak görülmemelidir.

 Din, mezhep, etnik köken gibi ayırımlar bizi büyük sıkıntıların içine sürüklemektedir. ABD’nin aracı olarak silahlı çatışma içine girdiğimiz örgütler ya etnik çatışma peşinde ya da FETÖ gibi dini siyasete alet ederek güç kazanan örgütlerdir. Artık hepimiz bunu anlamış olmalıyız.

Bugün yapılması gereken, Atatürk’ün uygulayarak doğruluğunu gösterdiği cumhuriyet eğitimini yeniden hayata geçirmektir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı