vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

ZEYTİN DALI HAREKATI


Bu makale 2019-08-23 22:39:22 eklenmiş ve 47 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

            Zeytin Dalı Harekatı başlayalı 25 gün oluyor, harekatın başarıyla sürdüğünü söyleyebiliriz. PYD(PKK) denetiminde bulunan Afrin’e yapılan harekatı, yalnız Afrin ile sınırlı düşünmek gerçekçi olmaz. Suriye’nin bütünlüğü esas alınarak planlar yapılmalıdır.

            Bölgemizde yaşanan cepheleşme şöyledir; ABD saldırıyor ve bölge ülkeleri savunuyor, Barzani referandumunda olduğu gibi bazen birlikte oluyorlar. Bazen farklı da olsa bölge ülkeleri ABD’ye karşı hep direniyor. Son dönemde ise, artık bölge ABD’ye karşı taarruz durumundadır.

            ABD’ye karşı mücadele içinde olan ülkelerin konumunu iyi değerlendirmek gerekir.

            İRAN’IN ABD’YE KARŞI MÜCADELESİ

            İran’ın bölge politikası çok gerçekçi. İran, ABD, İsrail ve Suudi krallıkları nerede bir tehdit oluşturuyorlarsa oraya destek veriyor. İsrail’e karşı Filistin’i destekledi.

            İran, ABD’nin Irak ve Suriye saldırıları sonunda, bu iki ülkeyi destekledi, hatta  askeri olarak ta destek verdi. İran, Libya’ya müdahaleye de karşı çıktı.

            İran tarihsel birikimi ve devlet geleneği olan bir ülke, ABD gibi 400 yıllık bir devlet değil. İran biliyor ki, Irak ve Suriye parçalanırsa İran’a yönelen tehdit çok artar, Türkiye de parçalanırsa İran hiç kurtulamaz.

            Siyasetçiler, Gazeteler de yazı yazan veya televizyon programlarına katılan bazı arkadaşlar İran’ı öyle bir anlatıyorlar ki, İran şöyle yayılıyor, İran böyle yayılıyor diye.  İnsanın soracağı geliyor, acaba Irak’ı İran mı işgal etti, Suriye’de teröristleri İran mı destekledi diye. Sürekli İran’ın yayılmasını anlatarak ABD masumlaştırılıyor.

 RUSYA

            İran benzeri değerlendirmeler Rusya için de yapılıyor. AKP, Rusya ile ABD arasında  gidip geliyor, bir ABD’ye bir Rusya’ya yaklaşıyor ve benzeri yorumlar. Bölgede ki çatışmalar, Rusya ile ABD’nin mücadelesidir diyerek, Rusya ile ABD’yi aynı konumda göstererek, ABD saldırganlığı gizlenmeye çalışılıyor.

            Rusya, son 30 yılda kaç kere parçalandı, gül devrimlerini kolay unutuyor arkadaşlarımız. Rusya Putin ile toparlandı ve ayağa kalktı. Rusya’nın büyük devlet olduğu doğrudur ama ABD’nin sürekli ambargo uyguladığı bir devlet. Rusya doğal olarak kendi çıkarları açısından bakacak olaylara, ama Türkiye, İran, Suriye ve Irak parçalanırsa tehlike Rusya’nın kapısını çalacak. Rusya, bu bilinç ile ve büyük devlet geleneğine uygun davranmaya çalışıyor.

            TÜRKİYE

            Türkiye’de İran, Irak ve Suriye gibi ABD’nin parçalamak istediği ülkelerden biridir. AKP hükümetleri başta ABD ile işbirliği yaparak, Irak’ın işgaline ve Suriye’nin iç savaşa sürüklenmesine destek verdi, ne de olsa BOP EŞ Başkanlığı dönemi idi. Ancak Türkiye saf değiştirdi ve 24 Temmuz 2015’ten bu yana içte PKK’yı ezdi, Fırat Kalkanı ve son Zeytin Dalı Harekatı ile ABD’nin Kukla Kürt Devleti koridorunu Akdeniz’e açma planını bozdu. Barzani Referandumu sonrası İran ve Irak ile birlikte IKBY’nin Irak merkezi Hükümeti kontrolü altına alınmasını destekledi.

            Bugün, Türkiye aslında ABD ile silahlı bir çatışma içinde bulunmaktadır.

                        IRAK VE SURİYE

Irak ve Suriye ise ABD’nin açık işgali ve silahlı hedefi olmuş ülkelerdir. Ancak son süreçte, Türkiye, İran ve Rusya’nın da desteği ile ABD’ye karşı üstünlüğü sağlamaktadırlar.

            SONUÇ

            Bölge ülkeleri, ABD’ye karşı direnişte idi artık karşı taarruz durumundadır. Son taarruz alanı Afrin olmuştur. Ancak, ABD’ye karşı bütün kuvvetleri birleştirip  harekete geçirme noktasında büyük sıkıntı yaşanmaktadır. ABD Esad yönetimini devirmek istiyor, “Katil Esad” diyor,Hükümet’te “Katil Esed” diyor. Artık anlaşılması gereken, Suriye’de bir hükümet var o da Esad Yönetimi. Esad devrilirse Suriye dağılır. Bu durumda Türkiye çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalacaktır.

▬ Hükümet, Afrin’i gerçek sahiplerine vereceğiz, meclis kurulacak gibi açıklamalar yapıyor.Bu açıklamalar, federasyon veya benzeri yönetim istiyoruz anlamına gelir.Bu tür açıklamalar, Suriye’de endişe yaratacaktır. Zaman geçirmeden, Türkiye Beşar Esad ile görüşmeli ve Suriye’nin toprak bütünlüğü için güvence verilmelidir.

▬Türkiye zaman geçirmeden İç çekişmeleri bırakıp büyük bir milli birlik sağlamalıdır.

▬ Türkiye ABD’ye karşı önlemler almalıdır, üsler kapatılmalıdır.

Hükümet artık, Türkiye, İran, Suriye, Irak ve Rusya ile büyük bölge cephesi kurmalıdır, bu zorunluluktur. Suriye’nin kuzeyinde bulunan PYD/PKK silahlı kuvvetler temizlenmeli ve ABD bölgeden gönderilmelidir. Artık anlaşıldı, ABD’nin direnme gücü kalmadı, bölge ittifakı karlısında direnemez.

Bu savaş, ABD’nin maşaları PYD/PKK ile Türkiye’nin silahlı olarak çatışmakta olduğu bir savaştır. Savaş doğrudan ABD iledir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı