vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER


Bu makale 2019-08-23 22:37:33 eklenmiş ve 35 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

15 Temmuz FETÖ darbe girişimi, halkın direnişinin katkısı ile ordu içinde bastırılmıştır. FETÖ darbe yapmaya kalktı desek te asıl ABD darbe yapmak istemiştir.

            Darbe girişimi bastırıldıktan sonra doğal olarak acil önlem olarak olağanüstü hal ilan edilmiş ve olağanüstü önlemler ortaya çıkmıştır. FETÖ’nün devletten temizlenmesi olumlu karşılanmış ve büyük destek bulmuştur. Diğer yandan,  ABD’nin emrinde bulunan FETÖ’nün etkisiz hale getirilmesi ABD için büyük bir yenilgi olmuştur.

            Hükümet kanun hükmünde  kararnameler ile bir bölümü OHAL ile hiç ilgisi olmayan  düzenlemeler  yapıyor ve OHAL fırsatını değerlendirmeye çalışıyor. Kanun hükmünde kararnameler OHAL gerekçesine uygun olması gerekirken,  AKP işine geldiği gibi kararname çıkararak fırsata çeviriyor. Sonuçta, meclisi etkisiz hale getirmiş oluyor.

            TAŞERON İŞÇİLERİ

Son çıkarılan 696 Sayılı KHK ile, taşeron işçilerine kadro veriliyor ancak işin gerçeği hükümet tarafından söylendiği gibi değil.

Taşeron işçisinin kadrolu yapılmasının OHAL ile ne ilgisi olabilir, hükümet TBMM’de tartışılmadan yasalaşmasını istiyor. TBMM’de tartışılmasını ve ayrıntının ortaya çıkmasının getireceği tepkiden korkuyor.

Taşeron işçilerinin açtığı davalar ile hak ettikleri tazminatlar ve başka haklar var, kadroya geçmek için bu haklardan vazgeçmeleri koşulu getiriliyor. Aslında hak kaybı da oluyor. Bütün taşeron işçilere de kadro yok zaten.

Taşeron işçilerinin kadroya geçmesi ile TÜRK-İŞ artık en büyük konfederasyon olmaktan çıkacak. Memur sendikalarında olduğu gibi işçi sendikalarında da Hükümet HAK-İŞ’in güçlenmesini de sağlamış olacak.

Bazılarını yazdım ancak, taşeron işçilere kadro verilmesiyle ilgili daha başka çok şey var.

                 ***        ***         ***        ***

            Kanun hükmünde  kararnameler ile yapılanları iki şekilde düşünmek gerekir.

            # Olumlu olan kanun hükmünde kararnameleri desteklemek  gerekir.

            # Olumsuz olan ve OHAL kapsamı dışında olan kanun hükmünde  kararnamelere ise karşı çıkmak gerekir.

            FETÖ ile mücadele eksikleri olabilir ama doğrudur.

            Askeri okulların kapatılması ve ordunun subay yetiştirme sistemini değiştirilmesi, iktidarın kendi kafasında ki modele uygun ordu istediğini düşündürüyor. Askeri okullar yeniden geleneğine uygun olarak açılmalıdır. Aksi durumda, gelecekte ordu da subay yetiştirmede sorunlar yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

            Yüksek yargıda kadro artışının, OHAL ile ilgisi ne? Meclis neden devre dışı bırakılıyor?

            KHK ile, terör tutuklu ve hükümlülerine duruşmaya giderken tek tip kıyafet zorunluluğu getirmesi ile ne kazanılabilir, sadece terör örgütü mensuplarına direnme gerekçesi ve bir sürü sıkıntı ortaya çıkar. AİHM’ne başvurular olur ve Türkiye sıkıntı yaşar.

            Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının da gerekli olduğunu düşündürecek bir şey görünmüyor. Berberoğlu milletvekilidir tutuksuz yargılanması uygun olanıdır.

            Çok tepki çeken 696 Sayılı KHK ile 15 Temmuz kalkışmasına karşı harekete geçenleri ceza yaptırımından korumak adına “15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleriyle bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması…”  ifadesi gelecek için bir koruma getirdiği için, devletin güvenlik kuvvetleri dışında müdahale edecek örgütlenmelerin ortaya çıkacağı endişesini ortaya çıkarmaktadır.

SONUÇ:

KHK çıkarırken, kararnamelerin OHAL ile ilgili olması esas olmalıdır.

            Enis Berberoğlu’nun tutuklanması gibi FETÖ’ye koz verecek adımlar atılmamalıdır.

            FETÖ’nün örgüt ile ilgisi olmayan insanların telefonuna hile ile bylok yükleyerek FETÖ’nün haksızlığa uğradığı algısı yaratmaya çalıştığı yeni ortaya çıktı.

Taşeron işçilerine kadro verilirken hak kayıplarını önleyecek ve bütün taşeron işçilerini kapsayacak bir yasa çıkarılmalıdır.

Tek tip kıyafet ve 15 temmuz darbe girişimine karşı harekete geçenleri koruma amaçlı 696 Sayılı KHK’nin 121 inci maddesi “bunların devamı niteliğindeki” kaldırılarak yeniden düzenlenmelidir.

Dış tehdidin birinci öncelik olduğu bir dönemden geçerken iç birliği zayıflatacak uygulamaların kaçınmak gerekmektedir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı