vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

BARZANİ REFRANDUMU SONRASI


Bu makale 2017-12-30 19:30:41 eklenmiş ve 340 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

                25 Eylül 2017 Günü, IKBY bağımsızlık referandumu yaparak bölgede

yeni bir süreci başlatmış oldu. IKBY’nin referandumuna İsrail destek verdi, ABD zaman uygun değil dese de ABD’nin onayı veya önerisi olmadan Barzani’nin referandum yapmasının mümkün olmadığı aşikardır.

            Referandum sonrası Barzani’nin beklediği olmadığı gibi durum Barzani için bir hüsrana dönüştü. Irak, ABD’nin yaptığı 2005 bölücü anayasasına rağmen 1991 öncesi duruma döndü demek yanlış olmaz. IKBY, 1991 sonrası ABD desteğiyle elde ettiklerini önemli ölçüde kaybetti. IKBY bölgesinde  halk, yolsuzluk ve memur maaşlarının ödenmemesinden dolayı üç gündür gösteri yapmakta ve hükümet ortağı iki parti hükümetten çekilince hükümette  dağıldı.  Referandum sonrası Irak, Türkiye ve İran’ın desteğiyle IKBY’ni kuşattı hatta hava sahasını bile kapattı. Doğal olarak IKBY ekonomik olarak büyük bir çıkmaza girdi.

Referandum IKBY için bir hezimet olduğunu söylemek gerçekçi olacaktır.

KARASAM’DAN BARZANİ REFERANDUMU PANELİ

Konu ile ilgili bir paneli yazmam gerektiğini düşünüyorum.

Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi (KARASAM), “Sözde Bağımsızlık Referandumu Ardından; Irak’ın Kuzey’inde Yaşanan Gelişmeler” başlıklı panel düzenledi. Panel, 3 Ekim 2017 Salı günü, Güre Yerleşkesi Mehmet Akif Ersoy Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. GRÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen’in yönettiği panelin  katılımcıları, Prof. Dr. Selçuk Duman,  KARASAM  Müdürü Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı, Yrd. Doç. Dr. Kemal Çiftçi, Yrd. Doç. Dr. Göktürk Tüysüzoğlu ve Yrd. Doç. Dr. Selim Kurt idi.

Panelistler, genel olarak bölgedeki referandumun hukuki açıdan gayri meşru olduğuna değinen ve Barzani ailesinin geçmişini anlatan konuşmalar yaptılar. Konuşmalar da ABD ve İsrail’e karşı bölgenin birleşmekte olduğu görüşlerine yer verildi.

Konuşmalardan ilgi çeken bazı noktalar;

Yrd. Doç. Dr. Abbas Karaağaçlı; İsrail’in bölgede oynadığı olumsuz rolü söyledi ve İsrail’e karşı dört ülke birleşiyor dedi.

Yrd. Doç. Dr. Göktürk Tüysüzoğlu; İlgili ülkeleri değerlendirirken, AB’yi değerlendirmeye gerek yok dedi. AB’yi önemli bir yapı olarak görmedi.

Panel yöneticisi Prof. Dr. Betül Karagöz Yerdelen; ”Putin Ruslara Türkiye’yi sevdirdi” dedi.

Soru-cevap bölümünde bana da söz verdiler, kısa olarak düşüncelerimi söyledim.

Paneli değerlendirecek olursak;

Giresun Üniversitesi tehlikeyi ve dostu, düşmanı anlamış, bölge birliğinin kurtuluşumuz olduğunu görmüş ve  uygun duruşunu göstermektedir.

KERKÜK’Ü ALALIM SESLERİ

Devlet Bahçeli Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulması halinde Türkiye’nin Musul ve Kerkük’ü alma hakkı olduğunu, 5 000 ülkücünün hazır olduğunu söyledi. ABD’nin yenilmesi ve bölge ülkelerinin birliğinin ve bağımsızlığının tek yolu büyük bölge birliğidir, Türkiye’nin bütünlüğünün de yolu budur. Çıkıp, Irak parçalanacaksa Kerkük’ü alalım demek, bölge birliğini bozacak bir sonuç doğurur. Ordu dışında kuvvet açıklaması ise hiç uygun değil, Türk Ordusu var iken ayrı silahlı güç olmaz, gerek olursa halk orduya yazılır. Eğer ordu işgal kuvvetleri tarafından dağıtılırsa halk silaha sarılır, yeniden ordu kurulur. Gerçekçi olan budur.

Bölge birliğini bozacak bu tür açıklamalardan kaçınılmalıdır.

 

SONUÇ:

ABD’nin yeni saldırılarına karşı bölge ittifakı önlemler almalıdır. Türkiye, ABD’nin iç karışıklık, terör saldırıları, ekonomik sorunları artırma veya ekonomik yaptırım ve kendi yandaşı iktidar yaratma planlarına karşı hazırlık yapmalıdır. 

Irak ve Suriye’de;

▬  Ovaköy Sınır Kapısı açılmalı ve IKBY bölgesiyle Suriye arasına Irak Hükümeti denetiminde bir bölge oluşturulmalı. Böylece, hem ticaret güvenceye alınır hem de ABD’nin kara gücü ikiye bölünmüş olur.

▬ Irak Hükümeti’nin ülkede egemenliğini güçlendirmesi büyük fırsattır. Bu süreçte Irak Hükümeti, Türkiye ve İran’ın desteği ile tek egemen hale getirilmelidir. Etnik ve din-mezhep ayırımının tehlikesini Irak halkı anlamış olmalı, hükümetlerine destek vermeleri zorunluluktur.

▬  Türkiye, Suriye ile hemen masaya oturmalı ve daha önemlisi Suriye’yi rahatlatacak güven ortamı sağlanmalıdır. Suriye’nin Türkiye toprak kazanmak mı istiyor acaba endişesi ortadan kaldırılmalıdır.

Suriye’nin PYD’yi vatan haini ilan etmesi sıranın PYD’ye geldiğinin bir göstergesidir. Doğal olarak Suriye’yi Suriye halkı ve ordusu kurtaracaktır, ancak, Kuzey Suriye’de ABD’nin silahlandırdığı ve kara gücüm dediği PYD kuvvetleri ortak bir plan dahilinde ortadan kaldırılmalıdır. Unutmamak gerekir,ABD ile  asıl hesap Suriye’de görülecektir.

►►Daha ileride, 2005'te onaylanan İşgal altında ABD’nin yaptığı bölücü Irak Anayasası tekrar gözden geçirilmeli bence milli devlet temelinde yeni bir anayasa yapılmalıdır. İşgal anayasası ne bölgemize ne de Irak halkına yakışır.

Güçlü bir Irak milli devleti bölgenin güvencesidir.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı