vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

ORTADOĞU DÜNYAYI DEĞİŞTİRİYOR


Bu makale 2017-12-14 20:57:58 eklenmiş ve 413 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

            ABD bölgemize başlattığı büyük saldırıyla, Irak’ı işgal etti ve Irak’a federal bir anayasa yaparak,  Celal Talabani’yi Irak Cumhurbaşkanı, Mesut Barzani’yi IKBY Başkanı yaptı. Görünüşte seçim yapıldı ama işgal kuvvetleri denetiminde yapılan ne seçim ne de anayasa ne kadar meşru olabilir.  Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ABD tarafından asıldı.

ABD, Suriye’yi büyük kargaşa içine soktu (Türkiye’nin desteğiyle).  Esad’ı teslim alamadı ancak, önemli bir bölümü dışarıdan getirilen katiller ordusu aracılıyla  Suriye’de günümüze kadar süren kanlı bir iç savaşı sürdürdü. Suriye Devletinin diğer terör örgütleriyle savaşırken güçsüz düşmesinden yararlanan PKK’nın Suriye kolu PYD, geniş bir bölgeyi ele geçirirken, ABD de Suriye’de 12 üs kurdu, tabi hukuksuz  olarak yani işgalci olarak.

Libya operasyonu ile Kaddafi’yi linç ettirdi ve Libya Devleti dağıldı. Yine Türkiye’nin desteği ile ( Başbakan Erdoğan, “NATO’nun ne işi var Libya’da? “ demişti). Türkiye gündemine çok gelmese de bugün Libya parçalanmış durumdadır.

            ABD,Türkiye’de Ergenekon grubu davalar ile orduya, Vatan Partisine ve yurtsever aydınlara kumpas kurarak hapse attırdı. Çözüm süreciyle PKK özerklik ilan etti. Ordu ve yargı başta olmak üzere devlet FETÖ tarafından işgal edildi.

            ABD’NİN PLANI YÜRÜMEDİ

            Ancak işler ABD’nin planladığı gibi gitmedi, milli kuvvetler ABD planını bozdu, Silivri boşaldı ve kumpasçı FETÖ mensupları hapishaneleri doldurdu.

 Türkiye’de, 24 Temmuz 2015’te başlayan operasyonlarla PKK üzerine gidildi ve PKK hendeklerden çıkamadı, ezildi kaldı, özeklik hayalleri de böylece sona erdi. Kürt devleti savunucuları da artık görünmez oldular.

            15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonunda FETÖ devletten temizlendi ve hapishaneleri doldurdu. Böylece devlet içinde 70 yıllık ABD (NATO) örgütlenmesi dağıtılmış oldu ve ABD, ülkemizde ki dayandığı casus çetesi FETÖ’yü kaybederek etkisini yitirdi.

Suriye ise ülke bütünlüğünü sağlama yolunda büyük ilerleme kaydediyor, PYD dışında ki terör örgütleri artık dağılıyor, önemli  bir güçleri kalmadı. Suriye’nin bu başarısında, Türkiye’nin desteği etkili oldu. Fırat Kalkanı ile Türkiye, ABD’nin Kürt Koridorunu Akdeniz’e uzatma planı engellendi.

ABD ve İsrail’in onayı veya desteği ile yapılan Barzani referandumu sonrası, Türkiye, İran ve Irak’ın birlikte harekete geçmesi, Irak’ta 1991 öncesi duruma dönülmesi ile sonuçlandı. Bugün, IKBY özerk bir yapıdır ancak yeni bir şey değil,Saddam Hüseyin çok dikkate almasa da,1991 öncesi de özerklik anlaşması yapılmıştı ve özerk bir Kürt yapısı vardı. Bugün ise Irak’ta ABD bütün kazanımlarını yitirmektedir.

Türkiye, Suriye, Irak ve İran Rusya ile de anlaşarak ABD’ye karşı bir karşı cephe oluşturmaktadırlar. Bölgemizde ki sorunlar Batı başkentlerinde görüşülürdü, artık bölgesel sorunlar, tabi başta Suriye ve Irak olmak üzere, ABD’nin olmadığı Astana ve Soçi gibi merkezlerde görüşülmekte ve ABD kenara atılmış durumda.

 “OTADOĞU BATAKLIĞI”

Ortadoğu bataklığı sözünü çok duyarız,  emperyalizm yüz yıldır bölgemizi karıştırır ve ardından Ortadoğu bataklığı der ve bölgemizi aşağılar. Ortadoğu adı bile onlara göre bir adlandırma. Suriye bataklığına girmeyelim sözlerini sıkça duyuyoruz, halbu ki, Suriye parçalanırsa Türkiye büyük bir parçalanma tehdidi ile karşılaşır bunu iyi düşünmemiz gerekir.

Gerçekte ise Ortadoğu bataklık değil, artık destan yazan halkların bölgesidir. Bataklık diye adlandırılan Ortadoğu tam bir haydut saldırısına uğramış ancak ayağa kalkmış ve ABD’yi bölgeden süpürmektedir.

SONUÇ

Bölge ülkeleri şunu anlamış olmalı, etnik, din ve mezhep gibi ayırımlar öne çıkarılırsa kan gövdeyi götürüyor ve sonuç felaket oluyor . Kazançlı çıkan ise ABD oluyor. Öyleyse, ulus devlet modeline sarılmak zorunluluktur. Laik ve ulusal devletlerin güçlendirilmesi barış ve bağımsızlık için zorunludur ve herkes devlet önünde eşittir ilkesi temeldir. İran, Irak, Suriye ve Türkiye’de Kürtler ulus devletlerin bir parçasıdır bu gerçeği herkes anlamış olmalı.

Artık ABD, bölgemizde kaybetti, hızla zayıflıyor ve mevzi kaybediyor. Bölgemizde  bağımsız egemen devletler dönemi başlıyor.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı