vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

JOHNSON MEKTUBU


Bu makale 2019-08-23 23:14:39 eklenmiş ve 43 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

Kıbrıs Yunanistan ve Batı ile aramızda hep sorun oldu. Bugün de sorun sürmektedir.

            Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra da emperyalist emeller bitmedi ve Yunan tertipleri sürüyor, Türkler katlediliyordu. Türkiye, garantörlük hakkına dayanarak Kıbrıs’a müdahale etmek istiyordu. Ancak İsmet İnönü tedirgin idi. Türkiye’nin çıkarma yapacak gemisi bile yok tu,  başarısız olunabileceği düşüncesi tedirginliğin kaynağı idi. İsmet Paşa, ABD’nin karşı çıkması ile çıkarmanın ertelenmesini istiyordu.

 İnönü Hükümeti Kıbrıs’a çıkarma yapacağını ABD’ye iletiyor ve görüşünü soruyor. ABD, 5 Haziran 1964 tarihli Johnson Mektubu Türkiye’ye gönderiyor ama mektup çok incitici idi. Mektup, asıl iki noktayı öne çıkarıyordu.

Birincisi, Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesi sonucu Sovyetler Birliği işe karışırsa ABD’nin Türkiye’yi savunamıycağını, İkincisi, Amerika tarafından sağlanan askeri malzemenin kullanılmasına muvafakat edemeyeceğini bildiriyordu.

İnönü “Yeni bir dünya kurulur, Türkiye de oradaki yerini alır” diyor.

Böylece Kıbrıs’a çıkarma erteleniyor ancak 10 yıl erteleniyor. 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs’a çıkarma yapılıyor.

Türk Hükümetleri bu talihsiz olaydan ders alarak, ordunun güçlendirilmesi çalışmalarına başlıyor. İnönü sonrası, Süleyman Demirel başbakan oluyor, Kıbrıs ise sürekli Rumların saldırıları ile hep gündem de. Demirel de Silahlı Kuvvetler’in Kıbrıs’a çıkarma yapabilecek donanıma sahip olmadığını anlıyor ve Silahlı Kuvvetler’in teçhizi(donatılması)için emir veriyor (Lütfü Akdoğan, Krallar ve Başkanlarla 50 yıl. Cilt 2, S. 56).

15 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ta Makarios’a karşı darbe yapıldı ve Türkiye 20 Temmuz 1974 günü Kıbrıs’a çıkarma yapıyor. Bu sefer ABD’ye sormadan, Turan Güneş’in  “ Kızım Ayşe seyahate çıkabilir ” şifreli mesajı ile.

Kıbrıs Türk Yönetim yasama Meclisi ile Bakanlar Kurulu birlikte yönetimi “ Kıbrıs Türk Federe Devleti ”  olarak ilan ediyor.

Çıkarma sonrası Yunanistan NATO’nun askeri kanadından çekiliyor, tekrar dönüşü ancak Kenan Evren’in onayı ile gerçekleşiyor.

Kıbrıs çıkarması sonrası, ABD’nin Türkiye’ye silah ambargosu kararı, Türk Hükümetinin, OSİA’yı (Ortak Savunma ve İşbirliği Anlaşması) feshi ile sonuçlanıyor ve Türkiye’de ki bütün ortak savunma tesislerinin faaliyeti, yalnız İncirlik ortak savunma tesisinin NATO görevi saklı kalmak kaydı ile 26 Temmuz 1975’ten itibaren durduruluyor. Üslere Türk bayrağı çekiliyor.

Ambargonun kaldırıldığı 1978 yılına dek üsler açılmamıştır. Müzakereler sonucu 29 Mart 1980’de ABD ile yeni Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması (SEİA) imzalandı. SEİA ile Türkiye’nin üsler üzerinde kesin egemenliği bir kez daha sağlanmıştır, üs ve tesisler Türkiye Cumhuriyeti’nin malıdır.

ABD ile işbirliği içinde darbe yapan 12 Eylül yönetimi bile iktidarı seçim ile gelen hükümete bırakmadan öce KKTC’yi ( Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti) ilan ediyorlar. 

S-400 hava savunma sisteminin alınması büyük devlet adamı, devletimizin kurucusu İsmet Paşa’nın öngörüsü 55 yıl sonra gerçekleşmektedir. Türkiye kurulmakta olan yeni dünya da yerini almaktadır.

ABD ile ilişkilerimiz çok uzun süreli ancak çok büyük bir mücadele yaşanıyor. Ancak devamı ayrı bir yazı konusu.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı