vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

FİSKOBİRLİK


Bu makale 2019-08-23 23:09:54 eklenmiş ve 38 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

Fiskobirlik 28 Temmuz 1938’de Trabzon, Ordu, Keşap, Bulancak ve Giresun kooperatifleri tarafından kurulmuştur.

            Fiskobirlik 1964 yılına kadar kendi hesabına, bu tarihten 1994 yılına kadar hazine adına fındık alımı yaptı. 1994 yılından 2002 yılına kadar, DFİF’den ( Destekleme ve Fiyat istikrar Fonu) kredi kullanarak fındık alımını sürdürdü.

Ancak, Dünya Bankası’nın önerisi ile 4572 sayılı yasa ile Fiskobirlik etkisizleştirildi. 16.06. 2000 günü Resmi Gazetede yayınlana 4572 saylı yasa ile üretici birlikleri özerkleştirildi. Yasanın geçici madde 1-E de “Kooperatif ve birliklere, genel bütçeden yeniden yapılandırma amacıyla 2000 Yılı Bütçesinden tahsis edilen ödenekler ile uluslararası finans kuruluşlarınca desteklenen projeler için sağlanan doğrudan ya da dolaylı mali kaynaklar ve kredi teminatları dışında Devlet veya diğer kamu tüzel kişilerinden herhangi bir mali destek sağlanamaz.” Denilmektedir. Fiskobirlik bu yasa ile borçları devlet tarafından ödenerek özerkleştirildi. Devlet tarafından destek verilmesi de yasaklanmış oldu.

Fındık artık serbest piyasa koşullarına bırakılmış oldu, geldiğimiz durumda 2019 yılı fındık fiyatını İtalyan Ferraro firması açıkladı. Daha sonra üreticinin önemli bir bölümü fındığını sattıktan sonra TMO fiyat açıkladı.

Olması gereken, TMO değil, Fiskobirlik’in desteklenerek fındık alımı yapması, ancak devletin TMO eli ile fındık alımı yapmasına alışıldı ki, TMO fındık fiyatını zamanında açıklasın geç kalmasın talepleri artmaktadır.

EFİT A.Ş. ZİYARETİ

            Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar’ın onayı ve yönlendirmesi ile Fiskobirlik EFİT A.Ş. (Entegre Fındık İşleme Tesisi)’ ni ziyaret ettim. EFİT’te büyük yatırımlar yapılmış. Fabrikayı gezdim, her bölümü gördüm. Dıştan görülmüyor ama fabrika oldukça kapsamlı hale getirilmiş. 301 çeşit ürün üretiliyor. %1’i ihraç ediliyor, kalanın yurt içinde pazarlanıyor. Lütfi Bayraktar Dünya Gazetesi’ne (17 Şubat 2019) yüzde 30 büyümeyi hedeflediklerini açıklamış, umut verici.

            FKB’nin bulunduğu arazi çok daha geniş idi, ancak arazinin bir bölümü Giresun Üniversitesi’ne verilince kalan arazi yeterli olmuyor. Bulancak’a taşınma hazıklıkları var.

            Fiskobirlik ziyaretimde çok başarılı bir çalışma sürdürüldüğünü gördüm. Ayrı bir yazıda, çok önemli bir ekonomik kaynağımız olan fındığımızı nasıl değerlendirebileceğimiz konusunda görüşlerimi yazacağım. Fiskobirlik yeniden konu olacak, çünkü Fiskobirlik her zaman işin merkezinde olmalıdır.

            EFİT A.Ş. ziyaretime onay veren ve yardımcı olan Lütfi Bayraktar’a, Yönetici Ali Deniz’e, bana tesisi gezdiren ve ayrıntılı bilgi veren  (öğrencim) kimya mühendisi Burcu Deniz’e, Ahmet Aksoy’a ve yardımcı olan diğer arkadaşlara teşekkür ederim.

            Fiskobirlik’in en zor zamanında büyük çabalar ile yatırımlar ve başka çalışmalar ile büyük atılım yapmasını sağlayan herkese başta Lütfi Bayraktar olmak üzere çok teşekkür ederim.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı