vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

TUNCELİ BELEDİYESİ


Bu makale 2019-08-23 23:05:58 eklenmiş ve 48 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

 

Tunceli yine gündemde, bu kez belediyesinin adının Dersim Belediyesi yapılmak istenmesi ile. “Komünist Başkan” olarak tanınan Fatih Mehmet Maçoğlu, Tunceli Belediye Başkanı seçildi, sonra belediye meclisi kararı ile belediyenin adını “Dersim Belediyesi” olarak değiştirmek istedi. Aslında Belediye’nin adı çözüm süreci döneminde Dersim Belediyesi yapılmış, kayyum atanması ile yeniden Tunceli Belediyesi olmuştu.

            Ancak, girişim sonuç vermedi. Hukuken olmazdı, Erzincan İdare Mahkemesi valiliğin başvurusu üzerine yürütmeyi durdurma kararı verdi.

            Tunceli Belediyesi’nin adının değiştirilmesi girişimine, MHP karşı çıktı. Vatan Partisi suç duyurusunda bulundu. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) mahkemeye başvurdu. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü Maçoğlu’na destek verdi.

            Ancak İstanbul belediye seçimlerinin yaklaşması nedeni ile Tunceli Belediyesi’nin adının değiştirilmeye kalkılması siyasi gündem de yer bulamadı.

            DERSİM İSYANI

            Osmanlı bölgede (Dersim bir bölgenin adı idi) tam bir hakimiyet kuramıyor ve feodal ağalar aracılığı ile bölgeyi yönetiyordu. Cumhuriyet ile beraber, devlet egemenliğinin Dersim’de de sağlanması için çare aranmaya başladı. Kanun ile Tunceli ili kuruldu.

            Amaç, devlet egemenliğini sağlamak, halkın ağa ve seyit ilişkisinden kurtarıp vatandaş seviyesine çıkarmak, aşiret yapısını yok etmekti. Bunu barışçı yoldan sağlamak için ağa, seyit, aşiret reisi gibi feodal önderlere batıda yerleşmeleri önerildi. Devlet yeterli toprak verecekti.

            Ancak anlaşma sağlanamayınca isyan başladı ve isyan bastırıldı. İsyan sonrası, Tunceli’de ağalık seyitlik etkisizleştirildi aşiret yapısı yıkıldı. Tunceli eğitimli okumuşu daha fazla olan medeni bir ilimiz haline geldi. Atatürk hayatta iken isyan bastırılmıştı ama Tunceli Atatürk’ün partisi CHP’ye oy verdi. Tunceli’nin CHP’ye desteği bölücülüğün güç kazandığı son döneme kadar sürdü.

            SONUÇ

            “Dersim” Feodal yapının karşılığı, “Tunceli” ise cumhuriyetin karşılığı olarak karşımızda bulunmaktadır.

            Maçoğlu, Osmanlı döneminin feodal Dersim adını benimseyince ortada ne solculuk, ne devrimcilik ne de komünistlik kalmıştır. Maçoğlu’nun sürüklendiği yeri anlamadığı görülüyor.

            Bu tür çıkışların bir amaç doğrultusunda yapıldığı görülüyor.

            ▬Yunanistan 19 Mayıs 1919’u Pontus soykırımı olarak değerlendiriyor.

            HDP ’de  19 Mayıs 1919’u Pontus soykırımı olarak değerlendiriyor. (https://odatv.com/bu-da-hdpnin-19-mayisi-2005151200.html)

            ▬ 18 Mayıs 2019 saat 14.00 SES Genel Merkezi’nde bir etkinlik duyurusu vardı. Adı: ”PGNTGS SOYKIRIMININ 100. YILI” .  Düzenleyen Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi. Ankara’da valiliğe etkinliğin iptali için başvurular yapıldı. CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı ve Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu açıklama yaparak karşı çıktılar. Giresun Barosu ve TBB’de açıklama yaparak karşı çıktılar. Ankara valiliği etkinliği yasakladı.

            ▬ Ermeni Soykırımı yalanı sürekli gündemde tutuluyor.

            ▬ Özerlik ilan eden PKK’ya karşı yapılan hendek operasyonları sırasında ordu halkı katlediyor yalan kampanyaları. Ordumuz Afrin’e yaptığı Zeytin Dalı operasyonu öncesi “ Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması.

            Bunlar çoğaltılabilir, ancak etkili olma şansları kalmadı.

Bu çevrelerin basit etkinlikleri bile yapabilme güçleri kalmamıştır.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı