vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

BARZANİ REFERANDUMU


Bu makale 2017-08-22 08:32:23 eklenmiş ve 256 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

Süleyman Çelebioğlu

suleymancelebioglu@mynet.com

 

 

            Trump’ın ABD Başkanı olması sonrası, bölgemizde cepheleşme hızlandı. Her ülkenin safı daha netleşiyor. Suriye Devleti ülkede egemenlik sağladığı alanları hızla büyütürken, ABD, PKK’nın Suriye kolu PYD’ye IŞİD ile mücadele görüntüsü altında toprak kazandırıyor, hem de  tırlar ile modern silahlar gönderiyor. PYD’ye iki ay içinde verilen silahların 650 tırdan fazla olduğu belirtiliyor.

            ABD’nin yeni başkanı Trump,  bölgemize karşı bir saldırı planı ile Suudi Arabistan’ı ziyaret etti.

Arap Natosu, Sunni Natosu gibi adlar altında İran ve Türkiye karşıtı bir cephe oluşturmaya çalıştı ancak başarılı olamadı. Trump planı, işin başında Katar’ın karşı çıkışıyla ile yara almış oldu.Katar’ın karşı çıkışına İran ve Türkiye destek verdi.Trump, oldukça gelirli bir silah satışı anlaşması yaparak, Suudilerden büyük bir haraç alsa da planı işletemedi. Daha sonra, Katar geri adım atarak ABD’den yeni savaş uçakları almak için anlaştı. Sonuç olarak, Trump bölgeyi baskı altına almayı amaçladığı cepheyi kuramamış oldu.

            Diğer yandanKIBY(Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi) 25 Eylül 2017 günü bağımsızlık için referandum yapılacağını açıkladı. KIBY Başkanı Mesut Barzani, referandumun engellenmeye kalkışılması durumunda kanlı savaş olacağını açıklayarak bölge ülkelerini tehdit etti. Barzani’nin bağımsızlık referandumu kararı ABD’nin onayı ile alınmış olsa da ilk açıklamalarda referandumu destekleyen ABD, daha sonra tavır değiştirdi Barzani’nin arkasında duramadı.

ABD, bölgemize kırk yıldır parçalama amaçlı yürüttüğü saldırıyı Barzani referandumu ile yeni bir aşamaya çıkarmaya çalışmaktadır. Barzani referandumu da ABD’nin Irak’ı resmi olarak bölmek için attığı bir adımdır. Arkasından, Suriye’de PYD kantonları için aynısının planlandığı açıktır. Irak’ta Kukla Kürt devleti kurulması yoluna gidilmesi çok daha büyük çatışmaların yolunu açacaktır.       

                         

Barzani referandumu bugün büyük bir tehdit olarak karşımızda bulunmaktadır.

            Genel Başkan Doğu Perinçek başkanlığında Vatan Partisi heyeti Barzani referandumunu konusunda görüşmeler yapmak üzere,İran Devletinin resmi davetlisi olarak 8 temmuz 2017’de İran’ı ziyaret etti. Heyet, Ayetullah Seyid Ali Hamaney’in Başdanışmanı Ali Ekber Velayeti ile görüştü. Daha sonra Perinçek ve Velayeti ortak basın toplantısı yaptı. Toplantıda Velayeti; “Irak’ın toprak bütünlüğünün bozulmasına biz kesinlikle karşıyız.Böyle bir refarandumun yapılması, bölgedeki tüm ülkelerin toprak bütünlüğüne karşı bir eylemdir.” Dedi.

            17 Temmuz 2017 günü, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakiri ise Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin referandumunu “ Kabul edilemez” diye değerlendirdi.

            İran, bölge savunmasında yerini almış bulunuyor, ancak Türkiye Barzani referandumuna  karşı olduğunu açıklasa da kararlı bir tavır gösteremedi.    

            Barzani referandumunun engellenmesi Türkiye ve bölge için hayati önemdedir. Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Rusya’nın da içinde olduğu bir cephe kurmalı.

 Onun için Türkiye, Barzani referandumuna açık tavır almalı ve öncelikle İran,Irak ve Suriye ile anlaşarak  referandumu engellemelidir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı