vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

FRANSA SOYKIRIM DEFTERİNİ YENİDEN AÇTI


Bu makale 2019-08-23 22:57:32 eklenmiş ve 43 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

Fransa Cumhurbaşkanı Macron 24 Nisan’ı “Ermeni soykırımını anma günü” ilan etti (6 Şubat 2019 tarihli gazeteler). Fransa Anayasa Konseyi, 2001 yılında Fransa Parlamentosu’nun “ Fransa 1915 Ermeni soykırımını tanır” hükmünde olan yasasını iptal etmişti.

ABD ve kuyrukçuları (Fransa dahil) Suriye’de, Kıbrıs’ta Ege’de Türkiye’yi sıkıştırma planının bir parçası olarak bu adımı atıyor. Trump’ın Suriye’den çekileceklerini açıklamasına karşı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “ büyük hayal kırıklığı “ yaşadığını söylemişti. Suriye’de işgalin sürmesini istiyor Macron.

ERMENİ OLAYLARI KISA ÖZET

            Ermeni soykırımı iddiaları 100 yıllık emperyalist propagandadır ve büyük bir yalandır. Olaylar, emperyalist devletlerin kışkırtması ile Türkler ile Ermeniler arasında yaşanmış karşılıklı çatışmalardır. Çok ta kanlı olmuştur. Ancak, soykırım olarak değerlendirilemez.

Birinci Dünya Savaşı yıllarında, Ermeni Çeteleri devleti arkadan vurmaya başlıyorlar ve değişik saldırılar yapıyorlar. 24 Nisan 1915’te Ermeni çeteleri elebaşlarını gözaltına alıyor bazıları tutuklanıyor, bazılarının da ikamet ettikleri yerleri değiştiriyor. 27 Mayıs 1915’te Tehcir ( zorunlu göç ) kararı alınıyor zaten başka çare de yoktu. Tehcir bir yasal düzenleme ile oluyor. Cephe gerisinde düşman ile işbirliği yapan Ermeniler Suriye bölgesine göç ettiriliyor. Ermeniler içinde işbirlikçi olmayanlar tehcir dışında tutuluyor.

Tehcir sırasında Ermenilere karşı suç işleyen 1673 kişi tutuklanıyor ve yargılanıyor. Bunlardan 67 kişi idam ediliyor. Ermeni çeteleri doğuda Ruslar ile işbirliği yapıyor, Rus ordusun da asker oluyorlar, Türk Ordusu ile savaşıyorlar, Müslüman halka saldırıyorlar. Daha sonra, güneyde, Fransız Ordusu içinde savaşıyorlar, Müslüman halka saldırıyorlar, katliamlar yaşanıyor.

SOYKIRIM SUÇU

1948 Birleşmiş milletler Soykırım suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşme soykırım suçunu ortaya koyuyor. Sözleşme, 2. Maddede soykırım sayılabilecek eylemleri yazıyor, bu eylemler soyunu yok etmeye yönelik eylemlerdir. 6. Madde de ise soykırım suçunun, suçun işlendiği ülkenin mahkemeleri ya da uluslar arası mahkeme kararı ile soykırım suçunun belirlenebileceğini yazıyor.

Türkler için ne soykırım sayılan suçlar var ne de böyle bir mahkeme kararı var.

İSVİÇRE- PERİNÇEK DAVASI

Bu konuda İsviçre- Perinçek Davası AİHM büyük Daire’ de sonuçlandı. Dava üç aşama olarak İsviçre mahkemelerinde, iki aşama AİHM’de olmak üzere beş aşamalı olarak sürdü ve Büyük Daire Kararı ile noktalandı.  AİHM, Ermeni soykırımı iddialarının kesinlik kazanmadığını, somut deliller ortaya koyulamadığını ve bir mahkeme kararı da olmadığından Ermeni soykırımı iddiaları kanıtlanamamış bir iddia olarak değerlendiriliyor.  Ayrıca, Yahudi Soykırımı ile benzerliği olmadığını, Yahudi Soykırımı için somut deliller ve mahkeme (Nürnberg) kararı olduğunu söylüyor.

Birleşmiş Milletler sözleşmesine göre de Soykırım Suçunun varlığına ülkenin kendi mahkemeleri ya da uluslararası yetkili mahkemeler karar verebilir mahkemeler karar verebilir.

SONUÇ

AİHM İsviçre-Perinçek kararında sonra Ermeni soykırımı iddiaları artık hukuken iddia edilemez. Ancak Fransa, yeni bir adım atarak Türkiye’yi sıkıştırma planını genişletiyor. Türkiye bölge ittifakını güçlendirerek sonuca gitmeli ve bu çabaları boşa çıkarmalıdır.

 Rusya, Türkiye ve İran liderleri arasında yapılan dördüncü Soçi Zirvesi(14 Şubat 2019) tarihi öneme sahiptir ve Esad ile Türkiye’nin yakınlaşacağı şeklinde yorumlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  “Geleceğimizi, 1998 tarihli Adana Mutabakatı çerçevesinde değerlendiriyoruz!” açıklaması Suriye ile işbirliğinin işaretini veriyor.

Türkiye Esad ile masaya oturmalı ve ABD ve kuyrukçularının bölge planları sona erdirilmelidir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı