vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

ESAD VE MADURO


Bu makale 2019-08-23 22:56:22 eklenmiş ve 38 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

ABD Venezuela’da yeni bir darbe girişimi başlattı. Venezuela Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido kendisini geçici başkan ilan etti, ABD tanıdı. Arkasından AB ülkeleri tanımaya başladı. Bazı Amerika kıta ülkeleri tanıdı. İtalya, korsan cumhurbaşkanını tanımadığını açıkladı. Türkiye, Maduro yanında saf tuttu. Çin Rusya İran da Maduro’yu destekliyor. Bugün ( 4 Şubat 2019),BBC’nin  (https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47120868) haberine göre  "İtalya Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak tanımadı ve üstelik AB'nin ortak kararını bloke etti" .

 Amerika'nın eski CIA Başkanı, şimdi Dışişleri Bakanı olan Mike Pompeo,  "Venezuela'ya demokrasi getireceğiz" diye mesaj yazdı.

Venezuela, Hogo Shavez döneminde ABD denetiminden kurtuldu ve petrol dahil millileştirmeler yapıldı. Shavez, ülkesinin bağımsızlığını sağlayacak ve halkın refahını artıracak, yoksullardan yana ekonomik önlemler aldı ve halkın büyük sevgisini kazandı. ABD’nin darbe ve başka şekilde uygulamaya çalıştığı planları da boşa çıkardı. Venezuela büyük bir ambargo altında yaşıyor ve ekonomik durum iyi değil doğal olarak. ABD, son olarak Venezuela’nın 10 milyar dolarını bloke ederek gasp ediyor.

ABD, benzeri darbe veya darbe girişimlerini başka ülkelerde de denedi elbette.

Şili’de Allende Shavez benzeri işler yaptı, Amerikan tekellerinin elinde bulunan bakır, kömür ve potasyum nitrat gibi önemli madenleri devletleştirdi. 1973’teABD darbesi ile devrildi ve katledildi.

İran’da petrolü millileştiren Başbakan Hukuk Doktoru Musaddık, ABD ve İngiltere darbesi ile devrildi.

Libya’da Kaddafi 1969’da yönetime gelince petrol dahil kapsamlı bir millileştirme yaptı, yabancı üsleri kapattı ve yabancı askerleri ülkesinden çıkardı. Yine ABD işgali ile katledildi.

Mısır’da Nasır 1952’de iktidara gelince, cumhuriyet ilan etti. Süveyş Kanalı’nı  milleştirdi. Kanaldaki İngiliz üslerini kapattı. Sonuç olarak, Mısır’ı bağımsız bir ülke yaptı. Ancak Nasır’ı deviremediler.

Irak’ta 1958’den Saddam Hüseyin ile süren süreçte, Irak bağımsız bir ülke haline getirildi. Kapsamlı bir millileştirme yapıldı. Sonuç, Irak işgal edildi ve Saddam Hüseyin katledildi.

Suriye’yi anlatmaya gerek yok, ancak ABD ve destekçisi ülkeler Suriye’de yenildiler.

Küba’da ABD saldırılarının amacına ulaşmasını engelleyen bir ülkedir.

Örnekler çoğaltılabilir ama, ABD’nin bu mazlum ülkelere saldırısı karşısında doğru tavır ne olmalıdır. Biz mazlum ülkelerin yanında olmalıyız. Biz Maduro’yu ve Esad’ı desteklemeliyiz.

Ancak, Irak’ın ABD tarafından işgali sırasında “Ne Sam, Ne Saddam” diyen anlayışlar, bugün çok değişik şekilde karşımıza çıkıyor. ABD müdahale etmesin ama, maduroyu’da savunamayız. Maduro, diktatör, halk ekonomik olarak zor durumda diyerek açık tavır almaktan kaçınıyorlar. Aslında, ABD ambargosu sonucu Venezuela ekonomik sıkıntı çekiyor, en çok petrol üreten ülkelerin ön sıralarında yer alan Venezuela ekonomik sıkıntı çeker mi. Yönetim ABD tehdidi karşısında, halkı memnun etmek istemez mi, dayanacağı sadece Venezuela halkı var.

Emperyalizme karşı olan yurtseverlerin yeri Venezuela ve Suriye’nin yanı olmalıdır.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı