vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

ADANA MUTABAKATI


Bu makale 2019-08-23 22:54:30 eklenmiş ve 41 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

Suriye ile Türkiye ilişkileri uzun süre sıkıntılı olarak sürdü. Abdullah Öcalan’ın Suriye’de bulunması Türkiye için kabul edilmesi zor bir durum idi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş, 16 Eylül 1998 günü Hatay’da yaptığı konuşma ile Suriye’ye “Artık sabrımız kalmadı. Eğer gerekli tedbirleri almazlarsa, biz Türk Milleti olarak her türlü tedbiri almak zorunda kalacağız…” diyerek uyardı. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’ de kararlı tavır koydu.

            Daha sonra, Mısır’ın arabuluculuğu ile anlaşma yolu açıldı ve 9 Ekim’de Suriye Abdullah Öcalan’ı ülkesinden çıkardı. 19-20 Ekim tarihlerinde, Adana'da bir araya gelen iki ülke yetkilileri, toplantı sonunda uzlaşarak Adana Mutabakatı'nı imzaladılar. 20 Ekim'de imzalanan mutabakat ile anlaşılan bazı noktalar şöyle;

          ► Öcalan şu andan itibaren Suriye'de değildir ve kesinlikle Suriye'ye girmesine

          ► Suriye PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu kabul etmiştir. Ülkesinde, diğer terör örgütleri meyanında, PKK ve tüm yan kuruluşlarının bütün faaliyetlerini yasaklamıştır.

         ► Suriye ülkesinde PKK'nın eğitim ve barınma amaçlı kamp ve diğer tesisler oluşturmasına ve ticari faaliyetlerine izin vermeyecektir.

         ► Suriye, topraklarından kaynaklanan ve Türkiye'nin güvenlik ve istikrarını bozmaya yönelik hiçbir faaliyete karşılıklılık ilkesi çerçevesinde izin vermeyecektir. Suriye, topraklarında üzerinde, özellikle PKK'nın silah, lojistik malzeme ve parasal destek teminine ve propaganda yapmasına müsaade etmeyecektir.

         ► Dışarıdaki PKK unsurlarının Suriye'ye girmesine izin verilmeyecektir.

         ► Taraflar yekdiğerinin diplomatik temsilciliklerine ikişer özel görevli atayacaklar ve bu görevliler Misyon Şefleri tarafından bulunulan ülke makamlarına takdim edilecektir.

                                    ☼  ☼  ☼

Mutabakat sonrası anlaşmaya uygun olarak mekanizmalar oluşturuldu ve iki ülke teröre karşı işbirliği yapmaya başladı. Düzenli olarak toplantılar yapıldı. Suriye, PKK’lı teröristleri iade etmeye başladı, kamplarını kapattı, finans kaynaklarını yok etti.

Türkiye ile Suriye arasında,21 Aralık 2010 tarihinde Ankara’da “TERÖR VE TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI ORTAK İŞBİRLİĞİ “  anlaşması imzalandı. Anlaşma 26 Nisan 2011 tarih ve 27916 sayılı resmi gazetede yayınlandı. Bu anlaşma, Adana Mutabakatı’na göre daha geliştirilmiştir. Anlaşmanın 23. Maddesine göre taraflardan biri anlaşmadan çekildiğini 90 gün önceden bildirmez ise her 3 yıl da bir yenilenmiş olacaktır. Taraflardan çekilme talebi gelmediğinden anlaşma 2020 yılına kadar yürürlüktedir. (Anlaşma için: https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/tasari_teklif_gd.onerge_bilgileri?kanunlar_sira_no=89264).

2011 Suriye’de karışıklık çıkınca anlaşmalar uygulanamadı. Türkiye’de Suriye iç savaşında olumlu bir yol izleyemedi ve işbirliği bozulmuş oldu.

SONUÇ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 23 Ocak 2019 günü Kremlin’de Putin ile yaptığı görüşmede Adana Mutabakatı gündem geldi, mutabakatın yürürlükte olduğu ve temel alınması kabul gördü.

Adana Mutabakatı’nın yeniden gündeme gelmesi çok olumlu bir durum. Sorun, Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması ve üniter yapısının korunmasıdır.

ABD’nin güvenli bölge gibi tuzaklara da düşmemek gerekir. Güvenlik Suriye ile birlikte sağlanacaktır.

Türkiye, Suriye ile hemen masaya oturmalı ve terör örgütlerini birlikte etkisiz hale getirmeliler. İki ülkenin ortak alacağı kararlar doğrultusunda zamanı geldiğinde Türkiye çekilmeli ve Suriye topraklarının kontrolünü ele almalıdır.

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı