vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

BAĞLANTISIZLAR HAREKETİ


Bu makale 2019-08-23 22:49:24 eklenmiş ve 32 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

Dünya da bağımsızlık mücadeleleri, 100-150 yıla damgasını vuran ana etken oldu. Bağımsızlık mücadelelerinin yolunu açan en önemli olay, Türk Kurtuluş Savaşı idi. İkinci Dünya Savaşı öncesi bağımsız devlet sayısı çok olmasa da İkinci Dünya Savaşı sonrası mazlumlar dünyası( Ezilen dünya) ayağa kalktı ve nerede ise bağımsız olmayan devlet kalmadı.

            İkinci Dünya Savaşı sonrası, iki blok ortaya çıktı. Bir yanda NATO diğer yanda Varşova Paktı. NATO’nun lideri ABD, Varşova Paktı’nın lideri SSCB( Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği) idi. Dünya iki blok arasında bölünmüş gibi idi, ancak bu durum uzun sürmedi. NATO ve Varşova Paktı dışında üçüncü bir dünya daha var idi. NATO ve Varşova Paktı dışında Bağlantısızlar (Bloksuzlar) Hareketi ortaya çıktı.

            İki blok dışında tarafsız olmak ve bloklara karşı da bir güç oluşturup güvende olmak isteyen ülkelerin bir araya gelmesi ile Bağlantısızlar Hareketi ortaya çıktı. 18-24 Nisan 1955 tarihinde Endonezya’nın Bandung şehrinde yapılan Bandung Konferansı ile Bağlantısızlar Hareketi temeli atılmış oldu. Konferans ta Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu temsil etti.

Bağlantısızların örgütlenmesi, Yugoslavya lideri Tito ve Mısır lideri Nasır’ın teşebbüsü ile 1961 yılında Belgrad’da yapılan toplantı ile oldu.  Toplantı sonunda bir deklarasyon ile Amerika ve SSCB’ne Barış Çağrısı yapıldı.   

Deklarasyon ile her türlü sömürgeciliğe karşı çıkılıyor, sömürgelerin bağımsızlık hareketlerinin desteklenmesi isteniyor, Kongo Angola ve Cezayir’in bağımsızlık hareketleri destekleniyor, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ki ırk ayırımı mahkum ediliyordu.  Filistin Arap halkının tüm haklarının tanınması, yabancı üslerin kaldırılması isteniyordu. Nükleer silahların yasaklanması, büyük devletlerin  silahsızlanma anlaşması imzalamaları ve Çin’in BM’e kabulü isteniyordu.

BM’den sonra en büyük organizasyon olan Bağlantısızlar Hareketi bugün 120 üye ile varlığını sürdürmektedir.

Bağlantısızlar Hareketi’nin üyeleri arasında Mısır, Hindistan, Çin, Küba, Yugoslavya, Endonezya, Afganistan, Suriye bulunuyor.

SONUÇ

Bağlantısızlar Hareketi, ezilen dünyanın birleşmesi ile ortaya çıkan büyük bir örgütlenmedir. Bu hareket bugün ABD’nin genel olarak, büyük bir zafiyet içine düşmesinin yolunu açan örgütlenmedir. Önderlik eden liderler, ülkeler başarılı, ülkelerini bağımsızlığına kavuşturmuş liderler idi. Bağımsızlığına kavuşan her ülke emperyalizmin gücüne büyük bir darbe demektir.

Bugün ABD ve AB dışında kalan ülkeler daha büyük bir birliğe doğru hızla ilerlemektedirler. Bölgemizde ABD’ye karşı kurulan Türkiye, İran, Irak, Suriye (el altından) ve Rusya birliği ABD’yi geri çekilmek zorunda bırakmıştır. Bu sürecin sonunda bölgemize barış egemen olacaktır.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı