vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

AMERİKA'NIN BÜYÜK YENİLGİSİ


Bu makale 2019-08-23 22:47:19 eklenmiş ve 37 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

ABD Başkanı Trump Suriye’den çekileceklerini açıkladı. Aslında beklenen sonuç olarak değerlendirilmeli. ABD, Dünyanın en büyük ordularının ve kahraman halkların bulunduğu bir bölgede iyi dayandı demek daha uygun.

            ABD’nin yenilmesinde, Türkiye güç dengesini değiştiren etken oldu. AKP daha önce BOP planı içinde iken milletin büyük direnişi ile cephe değiştirmeye başlayınca ABD’nin yenilgisinin uzak olmadığı anlaşılmıştı. Suriye de bir başka direniş örneği gösterdi takdir etmek gerek. Irak’ın arabasına patlayıcıları doldurup ABD askerleri ve yandaşlarının üstüne süren arabalı gerillalarını hiç unutmamalıyız.

            BÖLGE İTTİFAKI

            ABD’yi yenilgiye götüren ana etken büyük bölge ittifakıdır. Saldırıya uğrayan geniş bölge bir cephede toplanınca ABD’nin şansı kalmadı. Türkiye, İran, Irak, Suriye (dolaylı görüşmeler ile de olsa) ve Rusya bir cephede birleşti. ABD ve AB işin içinde olmadan bölge ile ilgili konular pek görüşülmez iken, Astana Süreci başladı. Ancak ABD yoktu, kenara atılmıştı. Soçi, Ankara, Tahran… toplantıları bölge birliğine güç kazandırdı.

            Türkiye, PKK/PYD’ye karşı yaptığı operasyonlar  ile ABD cephesine çok büyük darbeler vurdu. Türkiye önce PKK’nın özerklik ilan ettiği yapıları ezdi geçti (Hendekler işe yaramadı). Daha sonra, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı ile Kürt Koridorunun Ak Deniz’e ulaşmasını engelleyerek ABD’nin planlarının temelini sarstı.

            Türkiye, Fırat’ın Doğusu olarak adlandırılan PYD bölgesine harekat yapacağını açıklayınca son noktaya gelindi ve ABD çekileceğini açıkladı.

            ABD nasıl çekilecek ya da başka nasıl planlar içinde ileride göreceğiz ama kesin olan şudur; Araplar ABD’yi yendi. Türkler ABD’yi yendi. Tabi, İran ABD’yi yendi. Rusya desteği çok büyük oldu.

            İşte bölge ittifakı bu. Bölge ittifakı daha genişletilmeli. Suriye ve Türkiye resmi görüşmeleri de hemen başlamalı. Zaman geçirmeden, PYD etkisiz hale getirilmelidir. Karalı olunursa önemli bir bölümü çatışmadan teslim olabilir.

            ORTADOĞU BATAKLIĞI HİKAYESİ

            Ortadoğu(Batı Asya) bir bataklıktır değerlendirmelerini ne kadar yanlış olduğu da böylece anlaşılmış oluyor. Emperyalizm yenildi ve ne kadar kof olduğu görüldü.

            Ortadoğu dünyanın büyük ordularının bulunduğu bir bölgedir ve bir bataklık değil kahraman halkları yaşadığı bölgedir.

            SONUÇ

            ABD çekileceğini açıkladı ama yaptığı tahribat çok fazla oldu. Fırsata çevirmek gerekir.

            Suriye Yönetimi Kürt özerk bölgesi ya da federasyon gibi yapıları kabul etmeyeceğini açıkladı, Türkiye destek olmalı.

            ABD Irak’ı işgal ettikten sonra 2004’te Irak’a bir federasyon anayasası yaptı. Koşullar uygun olduğu zamanda, bölgenin geleceği için büyük çatışmalara neden olabilecek Irak federasyon anayasası, üniter yapı içeren bir anayasa ile değiştirilmesinin yolu aranmalıdır. Irak Merkezi Yönetimi yeterli gücü bulduğun da yeni anayasa isteyecektir.

            Türkiye ve İran destek verince Barzani Referandumu ile hedeflenen bağımsız devlet bir hayal olmuştu. Daha ileride Suriye de toprak bütünlüğünü sağlamış olacak ve böyle bir girişime destek verecektir.

            İsmet Paşa “ Yeni bir Dünya kurulur Türkiye yerini alır” demişti. Türkiye yeni kurulmakta olan  Dünya da yerini alıyor.

            Vefatının 45. Yılında büyük devlet adamı, devletimizin kurucusu İsmet Paşa’yı saygı ile anıyorum.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı