vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

KAĞIT FABRİKALARI


Bu makale 2019-08-23 22:46:03 eklenmiş ve 42 kez görüntülenmiştir.
Süleyman Çelebioğlu

Kurtuluş Savaşı ile topraklarını işgalden kurtaran Türkiye kağıt ihtiyacını dışarıdan karşılıyordu. Ancak yerli kağıt üretimi mutlaka gerçekleştirmeli idi.

            Kağıt fabrikasının kuruluş görevi de Sümerbank’a veriliyor. Fabrika’nın yönetiminden sorumlu kişi, Fransa’da kağıt mühendisliği okumuş mühendis Mehmet Ali (Kağıtçı) idi. 14 ağustos 1934’te İzmit’te fabrika’nın temeli Başbakan İnönü tarafından atılıyor.

19 Mayıs 1936 tarihli Ulus gazetesinin bayram eki, İzmit’te üretilen kağıt ile basılıyor ve Atatürk’e götürülüyor. Atatürk yerli kağıtla basılan eki inceliyor ve “Medeniyet hamuru” diyor. İzmit Kağıt Fabrikası 6 Kasım 1936 tarihinde faaliyete geçiyor.

Daha sonra Türkiye kağıt üretimi için yatırıma devam ediyor ve kağıt üretiminde oldukça ilerliyor. Kağıt sadece kitap, gazete, dergi gibi yayınlar için kullanılmıyor. Çok geniş bir alanda kullanılıyor ve çok çeşitleri var.Kağıt üretimi için hammadde de gerekiyor. Yeterli orman kaynağı da olmalı. Son 20 yılda orman varlığımız  % 18 kadar artmıştır. Ancak bu yeterli değil.

Kağıt fabrikalarının özelleştirmesi de gündeme geldi ve fabrikaların büyük çoğunluğu özelleştirme adı altında kapatıldı.

GİRESUN SEKA KAĞIT FABRİKASI

2003 yılında SEKA’nın Giresun fabrikasında 66 bin ton odun hamuru, 83 bin ton gazete kağıdı üretiliyordu. 500 çalışanı vardı. Fabrika o yıllarda gazete kağıdı ihtiyacını karşılayabiliyordu.

            SEKA Giresun fabrikası da özelleştirme kapsamına alınıyor. 2003 yılı, özelleştirme sürecinde, Giresun SEKA’da büyük bir direniş oldu. Okul müdürü bir arkadaşımdan kamera (eski büyük Kameralardan) aldım ve genç bir arkadaşa direnişin çekimini yaptırdık. Ulusal Kanal’a gönderdik. Günlerce yayınlandı, ancak sonuç alınamadı ve fabrika Erbakan’ın damadının şirketi Milda’ya satıldı. Daha sonra işletilemedi ve fabrika kapatıldı. Ucuza alınan fabrika, makinelerinin Fabrikanın alış fiyatından çok  daha pahalıya satılması ve İl özel İdaresi’ne alınan fiyatın çok daha fazlasına satılması ile Milda büyük bir kar elde etti. Ama hiç olumlu bir iş yapmadı. Sonunda ortada fabrika kalmadı, arazisi TOKİ’ye devredildi ve TOKİ araziye konut, hastane ve stadyum yapıyor. Araziyi ben biliyorum, SEKA için öyle bir araziyi Giresun’da bulmak çok zor olacak.

            ÖZELEŞTİRME EFSANESİ

12 Eylül sonrası Özal’ın uyguladığı,  Dünya ile bütünleşmek, dışa açılmak olarak açıklanan ABD ve AB’nin etkisine girdiğimiz süreçte özelleştirme kapımızı çaldı. Özelleştirme ekonomik felaket demek idi. Bugün sonuç ortadadır.

Açık olarak söyleyelim, özelleştirme efsanesi milletimize çok pahalıya mal oldu. 16 yıldır AKP döneminde ülkemiz ekonomik olarak çökmüştür.

SONUÇ

Doların yükselmesi ile büyük bir kağıt sıkıntısı ortaya çıktı. Artık gazete ve dergi bulmakta zorlanıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Balıkesir Seka Fabrikası Önümüzdeki Yılın İlk Çeyreğinde Tekrar Üretime Geçecek" açıklamasını yaptı. Dilerim yeni fabrikalar açmaya devam eder bakanlık.

Türkiye’nin milli kağıt fabrikalarını kuracak olanakları var. Türkiye artık kendi kağıdını kendi üretmelidir.

Devlet Giresun’a bir SEKA kağıt fabrikası yapmalıdır. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı