vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

KILIÇDAROĞLU FINFIK MİTİNGİNDE KONUŞTU

Ordu’dan Giresun’a üç gün Fındıkta Adalet yürüyüşü yapan Cumhuriyet Halk Partsi, Giresun’da Fındık Üreticileri ve Halkla Buluşma mitingi yaptı. Yürüyüşe katılmayan Kılıçdaroğlu, mitinge katıldı. Kılıçdaroğlu mitingte yaptığı konuşmada fındık için çözüm önerisini 6 madede anlattı.
Bu haber 2017-09-22 22:39:56 eklenmiş ve 415 kez görüntülenmiştir.
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

            Kılçdaroğlu konuşmasında 6 maddelik çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

 

 

FİSKOBİRLİK’İ 2000’Lİ YILLARIN, 2010 YILLARININ EN GÖRKEMLİ, EN ŞAŞALI KURUMU HALİNE GETİRECEĞİZ

Bunlardan birincisi şu; 1938 yılında kurulan Fiskobirlik’i 2000’li yılların, 2010 yıllarının en görkemli, en şaşalı kurumu haline getireceğiz. Bu kuruma siyaset buluşmayacak. Bu kurum sadece ve sadece fındık üreticisinin hakkını ve hukukunu koruyacak. Taban alımı mı, taban fiyat mı burası belirleyecek. Ürün alımı mı burası yapacak. İhracat mı burası yapacak. Hem çiftçinin hakkını koruyacak, hem Türkiye’nin hakkını koruyacak. Götüreceğiz parayı bir avuç yabancıya vermeyeceğiz. Bu ülkenin insanı hakkını alacak. Bu ülkenin insanı hukukunu alacak. Birinci konumuz bu.

Size sorabilirler CHP fındık sorununu nasıl çözecek diye. Diyeceksiniz ki 6 madde halinde geldi saydı. Biraz sonra sayacağım birinci maddemiz bu.

YENİDEN OTURUP BİR FINDIK KANUNU ÇIKARMAMIZ LAZIM

İkinci maddemiz şu; yürürlükte bir fındık kanunu var. Fakat bu fındık kanunu doğru dürüst bir kanun değil. Yeniden oturup bir fındık kanunu çıkarmamız lazım. Her kesim katılacak bu çalışmaya. Üretici katılacak, manavı katılacak, ihracatçısı katılacak, tüccarı katılacak. Diyeceğiz ki, ya arkadaş bu fındık milli mi? Milli. Bizim mi? Bizim. Üreten insan bizim insanımız mı? Bizim insanımız. Bu para Türkiye’de mi kalsın? Türkiye’de kalsın. Herkes bu parayı adil bir şekilde bölüşsün mü? Bölüşsün. Gelin kardeşim hep beraber oturalım bir fındık kanunu çıkaralım. Demek ki ikinci maddemiz ne? Yeni bir fındık kanunu çıkaracağız. Nasıl? Ortak akılla çıkaracağız. Birilerinin arzusuna ve keyfine göre değil.

FINDIK İHTİSAS BORSASINI BU ÜLKEDE KURMAK ZORUNDAYIZ

Üçüncüsü; manavcılığı ve lisanslı depoculuğu da dahil ederek bir fındık ihtisas borsasını bu ülkede kurmak zorundayız, bu bölgede kurmak zorundayız. Manavcılığı da kapsayacak, lisanslı depoculuğu da kapsayacak. Dolayısıyla burada bir fındık ihtisas borsası kuracağız. Artık fındığın fiyatı yabancı ülkelerde değil bu ülkede belirlenecek. Fındığın fiyatını da, fındığın kalitesine de, fındığın nasıl ihraç edileceğine de, nasıl tüketileceğine de oturup biz karar vereceğiz elin oğlu buna karar vermeyecek. Anlaştık mı? Üçüncü madde.

FINDIK ARGE MERKEZİ KURULMAK ZORUNDA

Dördüncü madde; fındığı biz alıyoruz fındık olarak ihraç ediyoruz. Bir fındık arge merkezi kurulmak zorunda. Fındıktan katma değeri yüksek gıda ürünü üretmek zorundayız. Elin oğlu bizden fındığı alıyor, götürüp orada işliyor 1 liraya aldığı fındığı 15 liraya satıyor. Biz niye satmayalım, bizim ne eksiğimiz var? Üniversitemiz var, fındık bizde, üreticide bizde, imkanda bizde, denizimiz var, gölümüz var, güneşimiz var, güzel insanımız var. Biz niye yapmıyoruz? Niye elin oğlu para kazanıyor da biz para kazanmıyoruz? Demek ki dördüncü madde bir fındık arge merkezi üniversiteyle beraber kurmak zorundayız. Bunu yapacağız.

FINDIĞIN ANA VATANI KARADENİZ’DİR

Beş; fındık ekim alanları. Bakın Karadeniz’i görüyorsunuz, Karadeniz’de fındık dışında bir şey yok yetişmiyor. Bu coğrafyada fındık ekiliyor başka bir şey yok. Siz gidip de düz alanda, başka ürünün yetiştiği bir mekanda, bir alanda fındık üretirseniz buradaki insanın alın terini çalmış olursunuz. Bunu da herkesin bilmesi lazım. Demek ki, beşinci maddemiz ne? Fındığın ana vatanı Karadeniz’dir, gelir burada, 502 bin aile buradan geçiniyor, eğer başka bir yerde ürün ekilecekse devlet teşvik versin. Gitsinler başka bir şey eksinler. Karadeniz’in fındığına başka birisini ortak etmeyelim. Anlaştık mı? Demek ki sorarlarsa beşinci maddemizde bu.

HEM GENÇLEŞTİRECEĞİZ, GENÇLEŞTİRİRKEN FINDIK ÜRETİCİSİNİN GELİRİNİ DÜŞÜRMEYECEĞİZ

Altınca madde; fındık bahçelerini bende biliyorum, sizde biliyorsunuz. Fındık ağaçlarımız biraz yaşlandı, onların gençleştirilmesi lazım. Peki ne yapacağız? Gençleştirirken ağacı değiştirmemiz lazım, yeni genç fidan ekmemiz lazım. Ama çiftçinin de, fındık üreticisinin de geçinmesi lazım, para kazanması lazım, alın terinin karşılığını vermemiz lazım. Hem gençleştireceğiz, gençleştirirken fındık üreticisinin gelirini düşürmeyeceğiz. Ona uygun teşvik getireceğiz. Anlaştık mı? Altınca şartımızda bu.

Diyorum ya size sorabilirler CHP gitti efendim Giresun’da fındık mitingi yaptı ne oldu? Diyeceksiniz ki, Cumhuriyet Halk Partisinin Genel Başkanı geldi, fındık mitingi yaptı sizin 15 yılda çözemediğinizi 2 yılda çözeceğim sözünü verdi 6 tanede çözüm üretti. Siz Allah rızası için bari bir çözüm üretin, bir çözüm bir şey söyleyin. Söyleyemiyorlar, söyleyemezler. Neden? Ben değil onlar söylüyorlar. Bizde metal yorgunluğu var diyorlar. 15 yıldır yoruldun arkadaş, 15 yıldır çekil bu ülkeye insan gibi emeğin hakkını koruyan insanlar gelsin artık yönetsinler.

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TARIM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı