vibratör   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı   pet shop  
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası Açıldı

Türkiye ve Avrupa Birliği’nin katkılarıyla yapılan Giresun Ticaret Borsası’nın Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması Projesi’nin açılışı, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.
Bu haber 2017-09-12 22:34:21 eklenmiş ve 347 kez görüntülenmiştir.
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı  

            Açılış Törenin de konuşan Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu konuşmasında, “Sayın Milli Savunma Bakanım, Sayın, Gümrük ve Ticaret Bakanım,Sayın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanım,Sayın Valilerim,Sayın Milletvekillerim,Sayın TOBB Başkanım,Sayın Kaymakamlarım,İlçe Belediye Başkanlarım,İlimizin sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerimizin çok değerli başkan ve yöneticileri,-Karadeniz İhracatçılar Birliğinin değerli yönetim kurulu Başkanı,-Denizbank Genel Müdür Yardımcım,-Sayın Daire Müdürlerim,-Sayın Ziraat Odası Başkanlarım,-İl dışından gelen oda ve borsa başkanlarım,-İl Dışından gelen Sektörümüzün önde gelen temsilcileri-Fındığımızı başımızın tacı eden çok değerli üretici dostlarım,-Basınımızın güzide temsilcileri,Hepinizi Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri adına en içten duygularla sevgi ve saygıyla selamlıyor, lisanslı depo ve fındık borsası açılış törenimize hoş geldiniz diyorum. 

            Konuşmamın başlangıcında bugün burada fındık adına büyük bir adım olduğunu düşündüğümüz tesislerin gerçekleşmesini sağlayan Giresun Ticaret Borsası’nı sizlere kısaca tanıtmak istiyorum. Giresun Ticaret Borsası Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizatihi ilgileriyle Giresun’da bir fındık borsası kurulması talimatıyla kurulmuş olup tarih 30 Mayıs 1926’dır. Bu tarihten itibaren Giresun’da fındık işiyle uğraşan eşrafın teşebbüsleriyle 1 Ağustos 1926’da Giresun’da yeni Türkiye Cumhuriyetinin 11. Borsası olan Giresun Fındık Borsası kurulmuştur. 

            Cumhuriyet tarihi boyunca bugüne kadar fındık üretiminin ve ticaretinin geliştirilmesi için her türlü mevzuat, kanun ve yönetmeliklerin düzenlenmesi için bu çatı altında çalışmalar yapılmış ve çeşitli kurumlarla ortaklaşa bilimsel, ekonomik, finansal, eğitim ve araştırma faaliyetleri yürütülmüştür. 

            Giresun Ticaret Borsası olarak bugün açılışını yapacak olduğumuz AB ve Türkiye Cumhuriyeti Kaynaklarından yapımı gerçekleştirilen Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması Projesinin yanında, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile de yürütülmekte olan ve çok yakın zamanda faaliyete başlayacak Giresun’da bir AR-GE Laboratuvarının kuruluşu yine AB Hibesi ile arkamızda bulunan peyzaj alanında yapımı gerçekleştirilecek ve faaliyete geçecektir. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile yapmış olduğumuz bu proje ortaklığımız da yaklaşık 3 Milyon EURO’yu bulmaktadır. 

            Sayın Bakanlarımız, Değerli Misafirler, 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler programına 2009 Yılı Ocak ayında sunulan projemiz, 2009 Yılı Temmuz ayı içerisinde 532 proje arasından seçilen 47 Proje arasından 9,3 Milyon EURO ile en büyük bütçeyi almaya hak kazanmıştır. Projenin gelişen süreç içerisinde Ocak 2011 tarihinde operasyonel anlaşması 9,45 milyon EURO olarak imzalanmış, işleyen inşaat ihale süreçlerinin devamında Nisan 2014 ayında ihale işlemleri bitirilerek Mayıs 2014 tarihinde arsa teslimi gerçekleştirilmiş ve bugün itibariyle hizmete sunulması aşamasına gelinmiştir. 

            Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması Projemizin ana teması Giresun Kalite Fındığın Kalite kaybına uğramadan azot gazı altında tamamen havadan alınacak oksijenin ayrıştırılarak azot elde edilmesi ve fındık konulmuş çelik silolara basılarak fındığın herhangi bir acılaşma ve rutubet kaybına uğramaması sağlanacak, fındığın karşılığında ürün senedi üretilerek, fiyatların üreticimiz tarafından en iyi düşünüldüğü dönemde satılması sağlanacaktır. 

            Projemizin yine hedefleri arasında; Giresun Kalite Fındığımızın rekabet gücünü ve üretim kalitesini artırmak, başta Giresunlu fındık üreticilerimizin ve Üyelerimizin faydalanabileceği bir sistemi ortaya koyarak Fındık adına bir model geliştirmektir. Tabi ki bu model bizlere fındığın şeffaf, güvenilir ve adaletli alım-satım ortamında en iyi şekilde kıymetlendirilmesini sağlayacaktır. Proje ile fındık sektöründeki üyelerimize elektro mekanik lisanslı depo alt yapısıyla ve yüksek kalitede hizmet sunulması ve bu kapsamda 330 üyemizin bu tesisten faydalanması beklenmektedir. 

            Tesisin genel inşaat alanını ve teknik yapısı konusunda da kısaca sizlere bilgi vermek istiyorum, 
Bulunduğumuz arazi 30 dönüm bir arazi olup 13500 m2.’lik bir yapı alanına sahiptir. Proje içerisinde gerçekleştirilen yatırımın içeriği ise şöyledir: 
            -17000 ton kapasiteli 24 adet çelik siloda azot gazı altında Giresun Tombul Fındığı depolama tesisi, 
            -Fındık Spot Borsa Binası içerisinde, günlük alım-satımın ve açık artırmanın yapılacağı seans salonu, idari kısımlar, konferans salonundan oluşan kompleks,-spot borsa satışı için ürün bekleme yerleri, 
            -Araç kantarı, güvenlik noktaları gibi yardımcı tesisler,Giresun Kalite fındıklarımızın daha iyi şartlarda saklanması için hazırlanan bu depolama tesisinde, Fındık Lisanslı Depo tebliğinde belirlenen 2 yıllık saklama koşulu dikkate alınarak, ürün kalitesinin korunması amacıyla azot gazı altında saklanma sağlanacak ve 4 grupta bulunan toplam 24 siloda yaklaşık 17 Bin Tonluk bir kapasite olacaktır. Kabuklu fındıklar bu depoda randımanlarına göre depolanacak ve tüm sistem elektronik olarak yönetilecektir. 

            Tüm alım satımlar bu kurgu içerisinde bilgisayar ortamında yapılacak ve elektronik satış platformunda Elektronik Ürün Senedini uzaktan ta alıcılar Giresun kalite fındık alımları için seansa girerek alım gerçekleştirebilecektir. Bu sistem doğru ve güvenilir alım satımının yaratılması bakımından Giresun Fındığını daha ileri seviyelere taşıyacak olduğu kanaatindeyiz. Buna mukabil tüm fındık sektörüne şamil bir modelin de hayata geçmesi bu projenin devamında kardeş borsalarımızla beraber el ele yürütülecek projelerle mümkün olabilecektir. Sayın Bakanlarımız,Çok Değerli Katılımcılar,Ülkemizin 2023 vizyonuna uygun olarak ve Dünya Fındık Sektörünün yönünün buraya döneceğini düşündüğümüz; vizyonumuzda bunu da öngördüğümüz bu projenin tüm fındık sektörünün projesi olması gerektiğini buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz. 
            Naçizane Giresun Ticaret Borsası olarak ortaya koymuş olduğumuz bu projenin kapasitesi elbette yeterli değildir. Ancak Dünya Fındık Sektörü içerisinde çok önemli üretim payına sahip olan Ülkemizin ticari bazda belirli kriterleri ve şartları kendi inisiyatifine alması bakımından yol göstericiliği olan bir çalışma olduğunu ifade ediyoruz. 
            Son söz olarak bu tesisin bundan sonraki süreçte özellikle açılışından itibaren tüm kesimlerin ortak el birliğiyle iyi şeylere ulaşacağını, üretici-tüccar el ele vermemiz gerektiğini ifade etmek istiyorum. Bizler bugüne kadar can siper hane elimizden geleni yaptık, hala da yapmaya devam ediyoruz. Bundan sonraki süreçte başta üreticimizin bu projeye sahip çıkması lazım. Fındığını bu yerde satması lazım. En başta bu sisteme güvenmesi lazım. Bu sistemin ana gövdesi güvendir. Bu güveni ve adaleti sağlamak üzere biz burada olacağız. Fındığın en iyi fiyat ve kalite garantisiyle burada satılması için elimizden geleni yapacağız. Biz tüm kesimlere hizmet için bu projeye uzun yıllarımızı verdik. İnşaallah bu projeyle de artık yılan hikayesine dönüşen Hamburg Borsası efsanesi de son bulacak. Hamburg’da bir borsa olmadığını yıllarca söyledik. Karadeniz İhracatçlar Birliği Başkanlarımız söyledi. Orada herhangi bir alım-satım platformu yok. Sadece eskiden Türkiye’den veya başka ülkelerden fındık ithalatı yapan ithalatçıların çoğunluğu Hamburg’da bulunduğundan dolayı burada kendilerini korumak amacıyla bir nevi dernek ve kendilerini korumak üzere bir tahkim müessesi kurmuşlar. Durum bundan başka bir şekilde ibaret değil. Herhangi bir fiili fındık alım satımı yok. Fındık borsaya gelip alıcı ile satıcı karşı karşıya gelip alış veriş yapmıyor. Bunun yapılacağı yer işte burası Giresun’da kuruluyor. Üretici fiyatını beğenirse satacak beğenmezse satmayacak öyle bir zorunluluğu da yok. Satamadığı fındığı tekrar köyüne götürmesine de gerek yok. Lisanslı depo yanı başında. Lisanslı depoya koyabilir. Ürün senedini alır. Kafasında en fiyat budur dediği zaman senedini satabilir. 

            Sayın Bakanlarım, Allah yapmış olduğunuz bu önemli çalışmalardan dolayı razı olur inşallah. Ülkemizin 15 Temmuz Darbe girişiminden ve hala çevremizde devam etmekte olan ateş çemberinden geçtiği bu dönemlerde birlik ve beraberliğimizin artarak devam etmesi için birlik ve beraberlik vurgusunu bir kez daha buradan bende yinelemek istiyorum. Bu projenin başarısı da bu vesile ile birlik ve beraberlik olmasından geçiyor. Bu projenin başlangıcından beri görev yapan özellikle projenin fikir gelişimi ve hibeye sunulması sırasında görevde bulunan ve projenin uzun süre yürütücülüğünü yapan Yönetim Kurulu Başkanlarımıza, Meclis Başkanlarımıza, Yönetim Kurulu Üyelerimize, Meclis Üyelerimize, projenin yürütücülüğünü mesai mevhumu olmaksızın özveriyle yapan, bugünlere gelmesinde onların daha da büyük emeklerini olduğunu düşündüğümüz Giresun Ticaret Borsası’nın değerli personellerine tek tek teşekkür ediyorum.Sayın Bakanlarımız, çok değerli hazirun çok fazla teşekkür edeceğimiz isimler olduğu için affınıza sığınıyorum, hepsine buradan isimlerini sayarak teşekkür etmek istiyorum. Unuttuklarımız var ise de aflarına sığınıyorum. 
            Fındığın Anavatanında, Giresun’da böyle güzel bir projenin gerçekleşmesinde verilmiş olan çok değerli katkıların bizlere vermiş olduğu olumlu motivasyonun bizlere daha büyük projeler üretme yolunda çok önemli katkılar yarattığını buradan değerli katılımcılarla paylaşmayı da kendime ve camiam adına borç biliyorum.Projemizin gerçekleşmesi için bizlere bugüne kadar ve hala devam eden süreçte her türlü destekleri veren; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Dış İlişkiler-İPA Biriminin bürokrat ve personellerine, Birleşmiş Milletler Delegasyonunda görev yapan değerli yöneticilere, Avrupa Birliği Delegasyonu Türkiye Komisyonun üst düzey yöneticilerine, birim personellerine, Giresun İl Özel İdaresi Başkanlığına, Genel Sekreterliğine, İl Özel İdaresinin değerli mühendislerine, birim müdürlerine ve personellerine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğümüzün çok değerli bürokratlarına göstermiş oldukları tüm destekler için çok teşekkür ediyorum. 

            Projemizin ihale süreçlerinin yönetilmesi sırasında personel görevlendiren Giresun İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğimize, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreterliğimize ve bu kurumların çok değerli personellerine katkılarından dolayı camiamız adına şükranlarımızı sunuyoruz. 

            Giresun Belediye Başkanlığımızın, proje sahasının özellikle hafriyat çalışmalarında sağlamış olduğu değerli katkılarını ve yol göstericiliğine bu açılış töreni vesilesiyle tekrar tekrar teşekkür ediyoruz. Kendileri projenin her aşamasında bizlerle kol kola omuz omuza bulundular proje sahasına ulaşım için şu anda dere güzergahı boyunca yapılan yolu açtılar. Saha betonunu İl Özel idaremiz ile birlikte yaptılar. Kendilerine müteşekkiriz. 

            Bir başka teşekkür etmek istediğim kurumda Denizbank Genel Müdürlüğünün bizlere bu tesisin faaliyete geçmesi aşamasında çok önemli destekleri oldu. Tesis içerisine ATM kurulumu başta olmak üzere, cep şube kurmaları ve tüm finans yapısını Dünya’ya açma aşamalarında kol kola omuz omuza yürümek üzere bizlere desteklerini esirgemediler. Kendilerine Sizlerin huzurunda çok teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tarımsal Bankacılığın Ülkemizde gelişimi ve bizler için ellerini taşın altına koydular kendilerine bu konuda müteşekkir olduğumuzu sizlerin huzurunda ifade etmek istiyorum. 
            Aynı şekilde Ziraat Bankamız da tesis içerisinde ATM kurulumu sağlayarak sisteme olan güvenlerini gösterdiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz.Bir başka teşekkür etmemiz gereken yol arkadaşımız da Konya Ticaret Borsamızın çok değerli Yönetim Kurulu Başkanı, Değerli Üyeleri ve Genel Sekreteri, Fındık adına çok önemli bir sorumluluk üstlendiler bizim için kendi evlerini bizlere açtılar. Oluşan ürün senetlerinin alım satım süreçlerini BORSA KONYA Elektronik Platformundan satışını gerçekleştirmek üzere her türlü kolaylığı ve özveriyi gösterdiler. Kendilerine ne kadar teşekkür etsek buradan az olur diye düşünüyoruz. Allah yollarını açık etsin. Dostluğumuz ve iş birlikteliğimiz daim olsun inşallah. 

            Yine bu projeyi soran sorgulayan ve gündemde tutan, bizim attığımız her adımı Ulusal basına taşıyan yazılı ve görsel basının değerli temsilcilerine de ayrı ayrı teşekkür ediyorum. 

            Bir konuya değinmeden izninizle geçemeyeceğim. Tarihe not düşmek adına bunu ifade etmek istiyorum. Görevde bulunduğumuz 2,5 sene zarfında tesisin temel atma töreni ve sonrasında bu hale getirilmesinde uzun bir mesai maratonunu elimden geldiğince ben ve arkadaşlarım tamamlamaya çalıştım. Giresun Ticaret Borsası’nın kurumsal kimliğini hep yukarılara taşımak adına olumlu ve yerinde adımları atmaya çalışarak doğru zamanda doğru işleri yapmayı hedef edindim. Bu çalışma prensibimde barışçıl ve toparlayıcı bir tavır ile borsayı yukarılara taşımayı hep düşünerek hareket ettim. Bu sürecin en iyi şekilde yönetilmesi ve Ülkemiz adına çok önemli bir ürün olan Fındığın kıymetlendirilmesi için var gücümle görevimi en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştım. Giresun Ticaret Borsası kurumsal kimliğini TOBB nezdinde en önemli merhalelerden biri olan (A) Sınıfı akredite borsa yaptım. Fındık sektörü için Fındık isimli bir dergiyi çıkarttık. Bir çok sosyal projelerde Giresun Ticaret Borsası’nı kamuoyuna tanıttık. Çok şükür alnımızın akıyla da bu tesisi birlikte açmanın haklı gururunu şu anda sizlerle yaşamaktayım. Görev yaptığım 3 yıl içinde Meclis Başkanım ve ekibimle uyum içinde özveri ile çalıştım. Başarımızın sırrını uyum ile çalışmaya borçlu olduğumu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Kendilerine buradan teşekkür ediyorum. Bana çalışma dönemim boyunca yardımcı olan herkese ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum. Unuttuklarım var ise bugünkü program yoğunluğu nedeniyle aflarını istiyorum. Allah hepinizden Razı olsun. 

            Özellikle açılışını yapacağımız bu tesisin fikrini atan geçmişte Yönetim Kurulu ve Meclisimizde görev yapan Lisanslı Depoculuk ve Fındık Borsası Kurulması Komisyonunun değerli üyelerine ve tüm çalışanlarımıza tekrar teşekkür ederken, bu mutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan Sayın Bakanlarımıza, Sayın Valilerimize, Sayın Milletvekillerimize, Sayın Belediye Başkanımıza, İlçe Kaymakamlarımıza, İlçe Belediye Başkanlarımıza, Karadeniz İhracatçılar Birliğinin değerli yönetim kurulu Başkanına ve Yönetim Kurulu üyelerine, Giresun Ticaret ve Sanayi Odamızın değerli Başkanına Üreticimizin temsilcisi Ziraat Odası Başkanlarımıza, Giresun Ticaret Borsası’nın oluşturan çok değerli üyelerine, protokolümüzün çok değerli temsilcilerine aramızda bulunan uzaktan ve yakından gelen tüm oda ve borsa başkanlarımıza ve yöneticilerine isimlerini sayamadığım ve bugün bizleri burada yalnız bırakmayan Siz Değerli dostlarımıza şahsım ve Giresun Ticaret Borsası adına en kalbi duygularla teşekkür ediyor, açılışı yapılacak bu tesislerin başta İlimiz ve Bölgemiz olmak üzere, Fındık Sektörüne, Giresun Fındığına ve dolayısıyla Türk Fındığına hizmet ederek, Türkiye’mize hayırlı, bereketli ve bol kazançlar sağlamasını temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” Dedi. 

            Sonrasında Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı François Begeot, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkci, Milli Savunma Bakanımız Nurettin Canikli’nin konuşmaları yapıldı. 

            Konuşmaların ardından günün anlam ve önemine ait hediye takdimi yapılarak, TMO ile Giresun Fındık Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk A.Ş. (GİFLİDAŞ) arasındaki Lisanslı Depo Protokolü imzalandı. 

            Temsili kurdele kesilerek açılış programı bitti. Açılış programının bitimiyle Seans Salonuna geçilerek ilk gong vuruldu. 

Seans Salonunda sezon açılışı, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla yapıldı. Yaklaşık 2,5 dakika boyunca fındık alımı için yarışan bakanların seansını ise TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu yürüttü. 

            Sürenin bitimi ile Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli 7,5 ton fındığa talip olarak 10 lira 31 kuruş fiyat verdi. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise 1,5 ton fındığa talip olarak 10 lira 33 kuruş fiyat teklifi yaptı son olarak ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise 2 ton fındığa talip olarak 12 lira ile en yüksek fiyatı verdi. 

            Senasın ardından bakanlara siste hakkında bilgi veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Mal satıldı ama üretici ister verir isterse vermez yani vazgeçe bilir. Eğer siz vaz geçerseniz teminatınızdan kesilir üreticiye verilir. Üreticinin verir vermem hakkı var, sizlerin almam hakkınız yok ceza kesilir ve böylece biter” dedi.

ETİKETLER : FINDIK BORSASI
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EKONOMİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Giresun Haber Portalı
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA
avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   avcılar sex shop   avcılar sex shop   beylikdüzü sex shop   beylikdüzü sex shop   samsun sex shop   samsun sex shop   vibratör   izmir sex shop   izmir sex shop   izmir sex shop    sex shop   saç bakım   jartiyer takımı   sex shop   işitme cihazı